Bruchetta med pepparskinka och tomat
Bruchetta på finländskt vis som toppas med Tunntunn Skinka med pepparsmak och tomat.
4
20 min
Ingredienser
-
- 1 msk olivolja
- 0.5 klyfta vitlök
- 4 skivor batong
- 1 tomat
- 6 basilikablad
- salt
- peppar
- 8 skivor Snellmans Tunntunn Skinka med pepparsmak
- 1 msk pesto
Bruchetta med pepparskinka och tomat — Gör så här
-
- Sätt ugnen på 225 °C
- Blanda olivolja med krossad vitlök, pensla batongskivorna med vitlöksoljan, och rosta i ugn på 225 °C tills skivorna är gyllenbruna, ca 10 minuter
- Skär tomaten i tärningar, hacka basilikan i små bitar, blanda samman och smaksätt med salt och peppar
- Sätt 2 skivor pepparskinka och en lite tomatsallad på varje batongbit, toppa med pesto.
”Vi var först med att introducera tunntunna pålägg på marknaden i början av 2000-talet. Alla våra tunntunna pålägg har hög kötthalt, över 80 %. De rökta tunntunna påläggen röks med äkta alspån. Skivorna är vikta och radade i förpackningarna så att de enkelt lossnar från varandra. Det här är äkta tunntunna skivor.
Natriumglutamat används inte i någon av Snellmans produkter, inte heller svål. Vi tillverkar våra produkter av 100 % finländskt kött. Våra pålägg är jämna i färgen och skiljer inte mycket från skiva till skiva i utseende. I fjäderfäprodukterna är det ytterst få tillsatsämnen och helköttspåläggen är rika på protein.”
Kai, Produktutvecklare