Tunnbrödsrulle med skinka
Tunnbrödsrulle med skinka, kanske? Herr Snellmans recept, varsågod!
5
15 min
Ingredienser
-
- 3 msk smaksatt färskost
- 1 skiva tunnbröd fyrkantigt mjukt
- 10 blad rucolasallad
- 8 skivor Snellmans Tunntunn Skinka
Tunnbrödsrulle med skinka — Gör så här
-
- Bred ut färskosten på tunnbrödet, sätt på salladsbladen och skinkan 2. Rulla ihop till en rulle och skär i portionsbitar.
”Vi var först med att introducera tunntunna pålägg på marknaden i början av 2000-talet. Alla våra tunntunna pålägg har hög kötthalt, över 80 %. De rökta tunntunna påläggen röks med äkta alspån. Skivorna är vikta och radade i förpackningarna så att de enkelt lossnar från varandra. Det här är äkta tunntunna skivor.
Natriumglutamat används inte i någon av Snellmans produkter, inte heller svål. Vi tillverkar våra produkter av 100 % finländskt kött. Våra pålägg är jämna i färgen och skiljer inte mycket från skiva till skiva i utseende. I fjäderfäprodukterna är det ytterst få tillsatsämnen och helköttspåläggen är rika på protein.”
Kai, Produktutvecklare