Porilainen 2.0
Kunnon Koskenlaskija & cheddar grillimakkara 360 g35min (josta aktiivista 20min)
4
Helppo
Ainekset
- 1 kpl Snellman Kunnon Koskenlaskija & cheddar grillimakkara 360 g
- 8 kpl isoa viipaletta hapanjuurileipää
- 4 rkl öljyä
- 2 kpl valkosipulinkynttä
- 2 rkl sinappia
Karamellisoitu sipuli
- 2 kpl isoa sipulia
- 1 rkl oliiviöljyä
- 1 rkl fariinisokeria
- 0.3 tl suolaa
Avokado-tuorekurkkusalaatti
- 1 kpl avokadoa
- 0.5 kpl kurkkua
- 1 kpl limeä
- 0.5 kpl ruukkua tilliä
Ohje
-
Valmista karamellisoitu sipuli. Kuori ja suikaloi sipulit. Kuullota sipuleita pannulla öljyssä keskilämmöllä muutama minuutti. Lisää sokeri ja jatka paistamista miedolla lämmöllä noin 10 minuuttia. Mausta suolalla.
-
Valmista avokado-tuorekurkkusalaatti. Halkaise avokado ja poista siemen. Koverra hedelmäliha lusikalla kulhoon ja soseuta se haarukalla. Halkaise lime ja purista mehu kulhoon. Leikkaa kurkku pieniksi kuutioiksi. Hienonna tilii. Yhdistä kaikki ainekset keskenään kulhossa ja sekoita tasaiseksi.
-
Leikkaa leipä viipaleiksi. Voitele leivät öljyllä molemmin puolin Grillaa leivät rapeiksi. Halkaise valkosipuli ja hiero valkosipulinkynttä rapeiden leipien pintaan. Pidä leivät lämpiminä.
-
Grillaa makkarat ja viipaloi ne vinottain siivuiksi.
-
Kokoa leivät. Sivele neljän leipäviipaleen pintaan hieman sinappia. Levitä leivän päälle avokado-kurkkusalaattia. Nosta päälle grillattu makkara ja karamellisoitua sipulia. Lisää leipä kanneksi.
Ravintosisältö
| / 100g | / Annos 400 g | |
|---|---|---|
| Energia | 947 kJ / 227 kcal | 3786 kJ / 909 kcal |
| Rasva | 12.7 g | 50.8 g |
| - josta tyydyttynyttä | 3.2 g | 13 g |
| Hiilihydraatit | 18.3 g | 73.4 g |
| - josta sokereita | 2.9 g | 11.6 g |
| Proteiini | 7 g | 27 g |
| Ravintokuitu | 5.7 g | 22.8 g |
| Suola | 1 g | 4.2 g |
Ravintosisältötiedot ovat suuntaa antavia. Tarkista tuotteiden sopivuus erityisruokavalioihin pakkauksista. Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli.
Ei mitään tekemistä Porilaisen kanssa.
Tehdään huono tuote ja yritetään ratsastaa hyvän tuotteen nimellä.
No nyt meni snemanni boikottiin
Aitoon porilaiseen kuuluu paahtoleipä! Eikä sämpylä!
Varmaan hyvää, mutta ei mitään tekemistä porilaisen kanssa. Uudelle tuotteelle uusi nimi, eikä ratsastusta vanhoilla nimillä.
Vaihtaisin makkaran teidän kuorettomaan versioon .Pysyy paremmin leivän välissä ,kun leikkaa pitkittäin . Sopii tenaville paremmin,kun ei luisu leivän välistä karkuun . Hyviä vinkkejä uudelle grillikansalle . Aina vanha nautiskelijakin voi jotain uutta löytää😉
Onko karjalanpaisti karjalanpaistia jos se on tehty ilman lihaa…..TÄ porilaisen kuvatus ei jatkoon
Ei mitään tekemistä Porilaisen kanssa, hävetkää Snellmanin koekeittiön vä
ki
Porilainen aito sämpylä käytetään hetken parilassa puolikaat. Sipulimakkara palanen sinappi ym.
Juu ei. Näitä somevaikuttajien ihkui tuunaksia.
Ei ole porilainen porilainen on kaksi paahtoleivän siivua jaentisen sot n sipulimakkara siivu paksu nämäpaahdetaan parillalevyllä mausteet vain sinappi ja ketsuppi se on alkuperäinen porilainen
Nämä reseptit eivät ole koskaan nähneetkään aitoa Porilaista!
Puolet? Aika varovainen arvio. Nyt keräätte kepeksenne ja korjaatte tämän tekosyyn reseptille.
Keksikää tuotteellenne oma nimi, älkää ratsastako perinteisen nimeä käyttäen. Kun ainesosia vaihdetaan, tuotekin muuttuu.
Mtähän pelleilyä tuo ”porilainen”on?Teurastamon talousosastolla työskennellyt Yrjö Kokko on AIDON PORILAISEN kehittelijä.Kyseessä oli viljaporsaan lihasta valmistettu sipulimakkara.Metsästäjän makkarana tunnettu kulkee tänä päivänä nimellä jahtimakkara.Yrjön toimenkuvaan kuului osallistuminen tuotekehittelyyn ja silloin keksittiin laittaa makkarasiivu kahden leipäviipaleen väliin.Porilaisen myynti aloitettiin Helsingin keskustassa ylioppilastalojen välissä sijaitsevalla nakkikioskilla,jonka omisti Helsingin yliopiston ylioppilaskunta.Alkuperäiseen porilaiseen tulee paahtoleivät,sipulimakkara,mausteet,eli sipulihake,sinappi ja kurkkusalaatti.Kirjoitukseni perustuu lähes suoralla lainauksella Kotiliesi lehden Yrjö Kokon pojan Porilaisen Karri Kokon haastatteluun.Kun reseptejä vääristellään noin törkeästi,mitä tässä kyseisessä jutussa tehdään,niin eikö voisi samalla vääristää Tamperelainen MUSTAMAKKARA ja myydä MAKSAMAKKARAA mustamakkaran nimellä,SILAKKAA voisi myydä Nakkilalaisen NAHKIAISEN nimellä tai vaikka KOLMIOLEIPÄÄ KARJALANPIIRAKKANA.
Olkoot vaikka pietarsaarelainen, mutta ei mitään tekemistä porilaisen kanssa.
Ei jatkoon
Tämä ei ole porilaista nähnytkään! Loukkaus porilaista kohtaan.